Zarezerwuj
Wszystkie tematy
Październik 2018
Czerwiec 2018
Kwiecień 2018
Styczeń 2018
Grudzień 2017
Październik 2017
Wrzesień 2017
Maj 2017
Marzec 2017
Luty 2017
Styczeń 2017
Grudzień 2016
Listopad 2016
Czerwiec 2016
Styczeń 2016
Kwiecień 2015
Styczeń 2015

Legenda: Filip Fediuk
17.03.2017
Mamy ogromną nadzieję, że tak jak nam, tak i Wam przypadły do gustu nasze ostatnie wpisy dotyczące legend, które krążą o miejscach zlokalizowanych blisko naszych apartamentów w Polanicy Zdroju. Tym razem, mamy dla Was opowieść o tajemniczym, ale również niezwykłym człowieku, który zamieszkiwał tereny położone bardzo blisko naszych miejsc noclegowych. Oto historia pewnego mieszkańca Kłodzka, oddalonego o zaledwie kilkanaście kilometrów od Polanicy, w której możecie wypocząć korzystając z naszej oferty noclegowej:

Wiele lat temu, w okolicach Kłodzka żył człowiek, którego zdolności były niewyobrażalne. Mieszkańcy miasta otwarcie mówili o tym, iż potrafi on przepowiadać przyszłość. Nazywał się Filip Fediuk, urodzony został – jak głosi jedna z wersji – na Ukrainie w 1907 roku. Na Dolnym Śląsku miał pojawić się w roku 1945. Od najmłodszych lat zajmował się ziołolecznictwem oraz przepowiadaniem przyszłości. Podobno, potrafił diagnozować choroby lepiej niż lekarze.

Niesamowite zdolności, dla Filipa oznaczały również ogromny ciężar – zwłaszcza dla jego psychiki. Jak sam twierdził, często widział rzeczy, których wolałby nie dostrzegać. Jasnowidz, świadomy swoich nadprzyrodzonych zdolności, gardził ludźmi, którzy przychodzili do niego z problemami nie najwyższej rangi. Najbardziej wzbraniał się przed kontaktami z ludźmi, którzy odwiedzali go w celu poznania drogi do zdobycia dużych pieniędzy.

Starzec cieszył się dobrą opinią wśród mieszkańców. W zamian, przed śmiercią podzielił się mroczną przepowiednią o alchemiku, który w średniowieczu został spalony na stosie za praktykowanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Posądzany o stosowanie magii, przed samą śmiercią przeklął mieszkańców miasta mówiąc „Koniec miasta nadejdzie, gdy wilk napije się wody”. W 1997 roku doszło do powodzi stulecia – niepozorna rzeczka z wielką siłą rozprawiła się z wałem przeciwpowodziowym i zalała całe miasto. W Kłodzku do dziś widać ślady tego zdarzenia – między innymi można je dostrzec na kamienicy, którą zdobi słynny już wilk z wyciągniętym jęzorem.

Źródło: https://vod.pl/programy-tv/urban-legends-za-darmo-online/efldkyy
nowszy post
starszy post